Графічний подання статистичних даних. Способи наочного уявлення статистичних даних Для наочного уявлення даних журналу продажів служить

26.04.2020 Програми

Крайове державне бюджетне професійне освітня установа

«Ачинський коледж галузевих технологій та бізнесу»

Методична розробка

практичного заняття

з дисципліниОУД.07 Інформатика

«Засоби графічного подання статистичних даних у

MS Excel »

по темі « Поняття про інформаційних системахта автоматизації інформаційних процесів»

для студентів 1 курсу

спеціальності:

40.02.01 Право та організація соціального забезпечення

Ачинськ, 2016 рік

Розглянуто на засіданні

Циклової методичної комісії

_____________________________

Протокол №_______

Голова циклової комісії

_______________ /П.І.Б./

«____»__________ 20__ р.

стверджую

Заступник директора з УМР

Г.В. Часовських

«____»__________20____г.

Протокол № ____________ від «____»__________ 20___ р.

Упорядник: Мінхаїрова А.М. – викладач інформатики Ачинського коледжу галузевих технологій та бізнесу

Методична розробка призначена для студентів 1 курсу спеціальності40.02.01 Право та організація соціального забезпечення.

Посібник складено за програмою курсу «Інформатика» відповідно до ФГОС спеціальності та направлено на освоєння загальних та професійних компетенцій.

У роботі наведено теоретичні відомості, методичні вказівки до її виконання, приклади виконання та контрольні питання відповідно до робочої програми.

ПЛАН УРОКУ

Тема розділу: Технологія створення та перетворення інформаційних об'єктів.

Тема урока: Засоби графічного подання статистичних даних уMSExcel.

Цілі уроку:

освітні :

    закріплення теоретичних знань про поняття, компоненти та способи побудови діаграм та графіків;

    вивчення побудови діаграм та графіків за допомогою графічних засобів табличного процесора Microsoft Excel 2010

    набуття практичних навичок роботи з формулами, функціями та діаграмами в Microsoft Excel 2010.

розвиваючі :

    формування умінь оперувати раніше отриманими знаннями та застосовувати їх на практиці;

    розвиток уміння планувати свою діяльність;

    розвиток прийомів пізнавальної діяльності та умінь аналізувати.

виховні :

    виховання професійно важливих особистих якостей, спостережливості, вміння слухати, виявляти закономірності, робити висновки та узагальнення.

Формовані компетенції :

Тип заняття : урок закріплення знань

Вид заняття : практичне заняття.

Методичні прийоми: репродуктивний, частково-пошуковий, наочний (демонстрація комп'ютерної презентації), практичний.

Перелік використовуваних наочних посібників, технічних засобів, методичних вказівок, дидактичних матеріалів, обладнання кабінету: екран, мультимедійний проектор, персональні комп'ютери, комплект навчально-наочних посібників, презентація на тему заняття, методичні вказівки щодо виконання практичних робіт на тему «Засоби графічного представлення статистичних даних уMSExcel».

Форми роботи студентів: групова, індивідуальна, фронтальна.

Міждисциплінарні зв'язки : математика.

Список литературы:

Основна:

Додаткова:

План уроку із зазначенням приблизних часових рамок виконання кожного пункту плана:

  1. Орієнтовно-мотиваційний етап:

1.2 Вступне слово викладача (3 хв): подання теми та плану заняття, Загальний описпрактичної роботи, її особливостей та методів у рамках міждисциплінарних зв'язків; актуальність теми заняття та опорних знань учнів, мотивація учнів до успішного проведення заняття.

    Операційно-виконавчий етап :

    1. Актуалізація, узагальнення та систематизація ЗУНів:

      1. Сприйняття та вторинне осмислення матеріалу, закріплення знань з раніше отриманого матеріалу шляхом виконання невеликої групової роботи (12 хв)

    2. Засвоєння нових знань:

      1. MSExcel2010» (5 хв).

        Виконання завдань згідно з методичними рекомендаціями (20 хв).

        Формулювання виведення з виконаної роботи (2 хв)

    1. Перевірка виконаного завдання (5 хв)

    Рефлексивно-оцінний етап :

    1. Підбиття підсумків заняття (3 хв):

3.1.1 Оцінка діяльності учнів та оцінка ступеня досягнення загальної мети заняття;

3.1.2 Виставлення оцінок;

3.1.3Думка учнів про проведене практичне заняття.

    1. Формулювання домашнього завдання (1 хв).

Опис заняття:

1. Орієнтовно-мотиваційний етап:

1.1 Організаційний момент (1 хв):

Доброго дня! Перш ніж почнемо працювати, зауважимо відсутніх. (Переклик за журналом, відзначаються відсутні).

1.2 Вступне слово викладача (3 хв):

На минулому занятті ми вже розглянули теоретичні аспекти, що стосуються поняття та функціоналу програмиMSExcel. Як ви вважаєте, чим ми на уроці сьогодні займемося, і який вплив це має на вашу професійну діяльність? Все вірно, сьогодні ми повторимо, що таке ділова графіка, основні види діаграм, їх особливості та навчимося створювати та редагувати діаграми за допомогою табличного процесора. Отже, тема заняття: Засоби графічного уявлення статистичних даних (ділова графіка).(Слайд 1) Мета заняття – виробити практичні навички при виконанні підбору та структурування даних для побудови діаграм у MS Excel.(Слайд 2)

2. Операційно-виконавчий етап:

2.1 Актуалізація, узагальнення та систематизація ЗУНів:

2.1.1 Сприйняття та вторинне осмислення матеріалу, закріплення знань з раніше отриманого матеріалу шляхом виконання невеликої групової роботи (12 хв)

Зараз я вам пропоную виконати невелику перевірну роботу, щоб згадати основні поняття ділової графіки в табличному процесорі. Для цього ви попрацюєте у групах. Кожна група матиме своє індивідуальне завдання, на виконання якого вам дається 5 хвилин. Після виконання кожна група має подати та захистити свою роботу.

(Слайд 3-5 – робота групи 1, слайд 6-7 – робота групи 2, слайд 8-10 – робота групи 3)

1 група: Знайти у тексті поняття діаграми, виписати його у зошит. Виділити типи діаграм. Співвіднести зображення діаграм зі своїми назвами.

Текст. Для наочного уявлення числових даних використовуються такі засоби графіки, як діаграми. Спосіб умовного зображення числових величин та їх співвідношень, з використанням геометричних засобіві називаютьдіаграмою . Електронна таблиця використовує 14 стандартних типів діаграм та 20 нестандартних. Розрізняють гістограми, лінійчасті діаграми, кругові, точкові та ін. Типи діаграм задаються залежно від даних і/або рівня наочності подання числових даних. Тип діаграми можна підібрати після створення певної діаграми.

    Лінійчаста

    Гістограма

    Кругова діаграма

    Графік

    Крапкова

2 група: Знайти у тексті відповіді на поставлені запитання (відповіді мають бути повними).

Текст. Побудова діаграми здійснюється лише за наявності числових даних. Після введення даних їх необхідно виділити і задати функцію побудови діаграми, або командоюВставка/Діаграма,

Для побудови діаграм використовується майстер діаграм, у якому прописані необхідні кроки, послідовне виконання яких призводить до потрібного результату. Остаточний варіант діаграми за необхідності можна відредагувати, як загалом весь об'єкт, і кожен елемент окремо.

Питання

Відповідь

1. За якої умови здійснюється побудова діаграми?

Побудова діаграми здійснюється лише за умови наявності числових даних

2. Якими способами ми можемо поставити функцію побудови діаграми?

Задати функцію побудови діаграми ми можемо чи командоюВставка/Діаграма, або з допомогою піктограми: .

3. Який редактор використовується для побудови діаграм?

Для побудови діаграм використовують майстер діаграм.

4. Що ми можемо робити з діаграмою після її остаточного побудови?

Остаточний варіант діаграми за необхідності можна відредагувати, як загалом весь об'єкт, і кожен елемент окремо.

5. Які елементи діаграми є основними?

Основними елементами діаграми є:ряд даних; легенда; підпису даних; заголовки (назва діаграми, назви осей); осі координат.

3 група: Знайти у тексті визначення поняття «легенда» і визначити малюнку, де зображено легенда.

Текст. Основними елементами діаграми є:ряд даних; легенда; підпису даних; заголовки (назва діаграми, назви осей); осі координат.

Кожен із елементів, крім низки даних, може бути відсутній на діаграмі, що суттєво впливає на сприйняття отриманих даних. Для нас є нове поняття «легенда».Легенда – це підпис, який визначає категорію даних на діаграмі, з використанням різних візерунків або кольорів.

Виступ гуртів (по 2 хвилини виступ кожної групи) – 8 хв.

Я бачу, що ви добре засвоїли пройдений матеріал. Молодці!

    1. Засвоєння нових знань:

      1. Закріплення засвоєних знань на тему «Засоби графічного подання статистичних даних у MS Excel " (5 хв).

З теоретичного матеріалу ми пам'ятаємо, що за допомогою багатої бібліотеки діаграм Excelможна складати діаграми та графіки різних видів(Слайд 11): гістограми – стовпчасті(Слайд 12), для порівняння величин,(Слайд 13) кругові діаграми – для відображення частин цілого,(Слайд 14) графіки -для відображення зміни величин в залежності від часу. Їх можна постачати заголовками і поясненнями, можна задавати колір і вид штрихування в діаграмах, друкувати їх на папері, змінюючи розміри та розташування на аркуші, і вставляти діаграми в потрібне місце аркуша.(Слайд 15).

Технологія побудови діаграм і графіків одна і та ж: необхідно виділити діапазон осередків даної таблиці, далі перейти в Головне меню, вибрати вкладку Вставка і вибрати потрібний тип діаграми, потім за допомогою вкладки формат зробити необхідне форматування діаграми: додати заголовок діаграми, легенду, можна задавати колір та вид штрихування, підписи даних і т.д.(Слайд 16-17)

      1. Виконання завдань згідно з методичними рекомендаціями (20хв).

Нині переходимо безпосередньо до виконання практичної роботи. Користуючись методичними вказівками щодо виконання практичних робіт, оформляємо звіт та робимо висновки щодо виконаної роботи.

Зверніть увагу, у завданнях 1-3 вам дано таблиці. І за даними цих таблиць, вам необхідно буде зробити розрахунки та побудувати діаграму за зразком.(Слайд 18-23)

У завданні 4 вам потрібно буде побудувати графік функцій. А в завданні 5 п зробити розрахунки та побудувати гістограму, кругову та лінійчасту діаграми (Слайд 24-29).

      1. Оформлення звіту з практичної роботи (8 хв)

Час, відведений виконання завдання, минув. Зараз необхідно перейти у свій робочий зошит та оформити звіт з виконаної роботи.

2.2.4 Формулювання виведення з виконаної роботи (2 хв)

Формулюючи висновок, спирайтеся на цілі, що поставлені в роботі.

2.3 Перевірка виконаного завдання (5 хв)

Звіт оформлений, завдання виконано, висновок сформульовано. Залишається перевірити правильність виконання завдання. Бажаючі можуть, використовуючи ключ, самостійно перевірити правильність рішення та, за необхідності, знайти свої помилки або прокоментувати свої роботи для всієї підгрупи. Бажаючого запрошую до екрану для захисту своєї роботи.(Проектується робота студента, він коментує)

3. Рефлексивно-оцінний етап:

3.1 Підбиття підсумків заняття (3 хв):

3.1.1 Оцінка діяльності учнів та оцінка ступеня досягнення загальної мети заняття:

Сьогоднішня робота на занятті показала, що вами освоєно не тільки теоретичну, а й практичну частину теми «Засоби графічного представлення статистичних даних уMSExcel(Ділова графіка)», незважаючи на те, що у деяких учнів виникли труднощі при виконанні розрахунків. При формуванні оцінки враховувалася робота на етапі актуалізації, узагальнення та систематизація ЗУНів, а саме робота в групі, виконана практична робота з виконаним звітом. У результаті отримали оцінку...

Загалом, вважаю, поставлених цілей практичної роботи досягнуто. Ви всі попрацювали продуктивно.

3.1.2 Виставлення оцінок:

Усі отримані сьогодні вами оцінки виставляються в журнал, як підсумкові оцінки матеріалу «Засоби графічного представлення статистичних даних уMSExcel(Ділова графіка)».

3.1.3 Думка учнів про проведене практичне заняття:

Хотілося б почути вашу думку щодо проведеного заняття. Що впізнали нового? Що було корисним? У чому вагалися? (Заслуховуються думки учнів).

3.2 Формулювання домашнього завдання (1 хв):

Для того, щоб сьогоднішній матеріал вами був успішно освоєний та закріплений, пропоную у формі домашнього завдання побудувати графіки функцій за варіантами. Це аналогічне завдання 4 завдання практичної роботи.

Дякую за заняття! До побачення!

Додаток 1

Практична робота

Засоби графічного уявлення статистичних даних (ділова графіка). Подання результатів виконання розрахункових завдань засобами ділової графіки

Тема 4.1. Поняття про інформаційні системи та автоматизацію інформаційних процесів.

Мета роботи: вивчити технологію побудови діаграм у ЕТ, навчитися правильно вказувати всі необхідні параметри при побудові графіків функцій та діаграм, використовувати графічні об'єкти для аналізу даних.

Формовані компетенції :

    Л4. вміння використовувати досягнення сучасної інформатики для підвищення власного інтелектуального розвитку у вибраній професійної діяльностісамостійно формувати нові для себе знання у професійній галузі, використовуючи для цього доступні джерела інформації;

    М 2. використання різних видів пізнавальної діяльності на вирішення інформаційних завдань, застосування основних методів пізнання(спостереження, описи, виміру, експерименту) в організацію навчально-дослідницької і проектної діяльності з допомогою інформаційно-комунікаційних технологій;

    М 5. вміння аналізувати та подавати інформацію, дану в електронних форматах на комп'ютері у різних видах;

    3. використання готових прикладних комп'ютерних програмза профілем підготовки;

    П 4. володіння способами подання, зберігання та обробки даних на комп'ютері;

    5. володіння комп'ютерними засобами подання та аналізу даних в електронних таблицях;

Обладнання, прилади, апаратура, матеріали: екран, проектор, персональні комп'ютери, локальна комп'ютерна мережа, прикладне програмне забезпечення MS Excel, презентація на тему заняття, електронний тест.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Діаграма- Зручний засіб графічного представлення даних. Дозволяє оцінити наявні величини. Для наочного подання даних необхідно визначити Типі Виддіаграми.

Гістограма– ілюструє співвідношення окремих значень даних. Категорії розташовуються по горизонталі, а значення по вертикалі. 1 стовпець - дозволяє порівнювати показники величин один з одним. 2 стовпець – показує чисельну частку окремого показника у сумарному обсязі. 3 стовпець – дозволяє порівнювати відсоткове співвідношення часток кожного показника у загальному обсязі.

Кругова діаграма- Вказує вклад елемента в загальну суму. Завжди будується за одним ряду даних.

Графік- Показує залежність однієї величини від іншої.

Пелюсточна діаграмадозволяє порівнювати загальні значення кількох наборів даних. Кожна категорія має власну вісь координат, що виходить із початку координат.

Конусна, пірамідальна, поверхнева діаграми - дозволяють урізноманітнити типи діаграм.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ ВИКОНАННЯ

Завдання 1. Заповнити та налаштувати таблицю для розрахунку часу, витраченого різними тваринами під час руху на задану відстань. Побудувати гістограму на зразок.

Початкові дані - задаються з клавіатури:

    Стовпець B - значення швидкості тварини (км/ч).

    Стовпець C - відстань, яку треба подолати (в км).

Обчислювані значення - Вважаються за формулою:

    Стовпець D – час.

    Осередок С11 – максимальна швидкість(функція МАКС).

    Осередок С12 – мінімальна швидкість (функція МІН).

Завдання 2. Заповнити та налаштувати таблицю для розрахунку основних характеристикСвітового океану . Побудувати кругову діаграму на зразок.

Технологія виконання завдання

Початкові дані - задаються з клавіатури:

    Діапазон А1: Е5.

Обчислювані значення - Вважаються за формулою:

    Осередок В6 – загальна площа Світового океану (функція СУМ).

    Осередок С6 – загальний обсяг Світового океану (функція СУМ).

    Осередок D6 – середня глибина Світового океану (функція СРЗНАЧ).

    Осередок E6 – найглибша западина Світового океану (функція МАКС).

Завдання 3 . Заповнити та налаштувати таблицюРейтинг найвищих гір по континентах . Побудувати графік на зразок.

Технологія виконання завдання

Початкові дані - задаються з клавіатури:

    Діапазон А1: С8.

Обчислювані значення - Вважаються за формулою:

    Осередок В11 – середня висота заданих вершин (функція СРЗНАЧ).

    Осередок В12 – найвища гора у світі (функція МАКС).

    Осередок В13 – найнижчий з найвищих гір (функція МІН).

Завдання 4 . Побудувати графіки функційу = sin (x) іy=sin(2x) на інтервалі[- 180; 160] з кроком20.

Технологія виконання завдання


1. Заповнити таблицю значень:

2. Виділити таблицю та вказати тип діаграми Графік.
3. Вибрати формат графіка із гладкими кривими.
4. У Макеті вказати назву діаграми на зразок, розмістити легенду праворуч, застосувати формат графіка на зразок.

Завдання 5 . Здійснити розрахунки та побудувати гістограму, кругову та лінійчасту діаграми.

Технологія виконання завдання

Початкові дані - задаються з клавіатури:

    Діапазон А3: А10, В3: В10.

Обчислювані значення - Вважаються за формулою:

    КоміркаD5 - порахувати районний коеф. у розмірі 15% від окладу за формулою = B5*$D$4 і зробити автозаповнення до осередкуD11.

    Порівняти результати із вихідною таблицею.

    Побудувати діаграми для діапазону даних стовпців ПІБ та До виплати за зразком.

ЗМІСТ ЗВІТУ

    сформувати файл звіту вMSWord 2010;

    назва та мета роботи;

    завдання;

    результати виконання завдання;

    висновок щодо роботи.

Контрольні питання

    Що називається діловою графікою?

    Перелічити основні типи діаграм?

    У чому різниця між круговою діаграмою та гістограмою?

    Як побудувати діаграми за числовими даними?

Список використаних джерел

    Цвєткова М.С. Інформатика та ІКТ: підручник для поч. та середовищ. проф. освіти/М.С. Цвєткова, Л.С. Великовичі. - 3-тє вид., Стер. - М.: Видавничий центр «Академія», 2012. - 352 с.

    Астаф'єва Н. Є., Гаврилова С. А., Цвєткова М. С. Інформатика та ІКТ: Практикум для професій та спеціальностей технічного та соціально-економічного профілів: навч. посібник для студ. установ середовищ. проф. освіти / за ред. М. С. Цвєткової. - М., 2014

    Цвєткова М.С., Хлобистова І. Ю. Інформатика та ІКТ: практикум для професій та спеціальностей природничо-наукового та гуманітарного профілів: навч. посібник для студ. установ середовищ. проф. освіти. – М., 2014.

Додаток 2

Самостійна позааудиторна робота

Варіанти

ВАРІАНТ 1
Побудувати графіки функцій
y1 = x 2 -1, y2 = x 2 +1 і y = К · (y1 / y2) на інтервалі[- 3 ; 3] з кроком0,3.

ВАРІАНТ 2
Побудувати графіки функцій
y1= та y2= 2 хна інтервалі[- 3 ; 3] з кроком0,5.

ВАРІАНТ 3
Побудувати графіки функцій
y1= , y2= на інтервалі[- 0,5 ; 9] з кроком0,5.

ВАРІАНТ 4
Побудувати графіки функцій
y1=, y2= на інтервалі[- 5 ; -0,5] з кроком0,5.

ВАРІАНТ 5
Побудувати графіки функцій
y1= , y2= на інтервалі з кроком0,5.

Додаток 3

Додаткове завданняна закріплення

Модель знань

Основні типи діаграм:

Відповідності

Типи порівняння:

Елементи діаграми

    Область діаграми

    Заголовок

    Область побудови

    Підписи даних

    Ряд даних

    Легенда

    Вісь категорій

    Вісь значень

Робота з діаграмами в MSExcel

Набір коштівРобота з діаграмами :

1)

2)

3)

Модель знань

(Модельна відповідь)

Основні типи діаграм:

1 Кругова

2 Лінійчаста

3 Гістограма

4 Графік

5 Крапкова

Відповідності

Типи порівняння:

1 Покомпонентне

2 Позиційне

3 Тимчасове

4 Частотне

5 Кореляційне

Алгоритм вибору типу діаграми:

1) Сформулювати ідею діаграми

2) Вибрати тип порівняння

3) Вибрати тип діаграми

Елементи діаграми

    Область діаграми

    Заголовок

    Область побудови

    Підписи даних

    Ряд даних

    Легенда

    Вісь категорій

    Вісь значень

Робота з діаграмами в MSExcel

Набір коштівРобота з діаграмами :

1) Конструктор

2) Макет

3) Формат

Важливе місце у сучасному статистичному аналізісоціально-економічних явищ та процесів займає графічний метод. Без графіків не обходиться жодне статистичне дослідження - вони дозволяють із найменшими часовими витратами виявити закономірності у розвитку явища та її структуру, і навіть наочно уявити взаємозв'язку показників. Графічний образ часто наочніший і зрозуміліший, ніж багато сторінок тексту. Арсенал які у статистиці графіків великий. Більше того, з появою нових програмних засобів він безперервно збільшується: на заміну площинним графікам приходять об'ємні, матричні, категоризовані графіки та піктографіки.

Графік - це схематичне зображення статистичної інформації з допомогою різних геометричних образів, якими може бути лінії, точки, площинні чи об'ємні постаті (кола, прямокутники тощо.), символи з багатьма елементами (зірки, промені, багатокутники, " обличчя Чернова " ) , "Японські свічки", "ящики з вусами" і т.д.).

Будь-який статистичний графік містить графічний образ та допоміжні елементи. Під графічним чином розуміють сукупність вибраних зображення конкретної статистичної інформації ліній, фігур, точок чи символів, мають певний формат зображення. Допоміжні елементи графіка - це, по-перше, поле графіка (простір , на якому розташовується геометричний образ, при цьому довжина та ширина поля графіка , як правило, мають між собою певне співвідношення), по-друге, система координаті масштабні орієнтири (декартові, полярні координати, контурні лінії або сітки з нанесеною на них масштабною шкалою), і, по-третє, експлікація графіка, яка є необхідним роз'яснювальним текстом, що додається до графіка: його назва, підписи масштабних шкал, змістовий зміст застосовуваних символів та знаків (легенда графіка).

Статистичні графіки можна класифікувати за такими ознаками:

  1. аналітичне призначення;
  2. спосіб побудови;
  3. геометричні зображення символи.

За аналітичним призначенням розрізняють графіки порівняння, структури, динаміки, зображення варіаційних рядів, графіки взаємозв'язку показників.

За способом побудови графіки поділяються на діаграми та статистичні карти.

Відповідно до використовуваних символів геометричного образу графіки бувають точкові, лінійні, фігурні (площинні або об'ємні) та піктографіки.

Для порівняння однойменних показників, що належать до різних часових періодів, об'єктів або територій, застосовують лінійні графіки та різні види діаграм: стовпчикову, стрічкову, фігурну; а також піктографіки.

У лінійного графіка по осі абсцис відзначаються тимчасові періоди, об'єкти або території, а по осі ординат - відповідні їм значення показника, що розглядається. Наприклад, за даними табл. 4.10 побудуємо лінійний графік зміни частки збиткових організацій за період 2002-2006 років. для економіки загалом (рис. 4.1).

Таблиця 4.10. Питома вага збиткових організацій із галузей економіки від загальної кількості організацій, % (дані умовні)
Галузь економіки Рік
2002 2003 2004 2005 2006
Загалом в економіці, у тому числі: 53,2 40,8 39,8 37,9 43,5
промисловість 48,8 39,1 39,7 39,3 45,1
сільське господарство 84,4 52,7 50,7 46,3 55,6
будівництво 40,6 37,7 37,2 35,4 38,6
транспорт 53,4 47,9 44,1 40,9 45,6
зв'язок 44,3 28,4 26,1 25,4 35,1
торгівля та громадське харчування 45,3 32,7 31,4 27,7 31,2


Рис. 4.1.

Стовпчикова діаграма несе той же аналітичний зміст, що й лінійний графік. При її побудові на осі X розташовуються елементи, що підлягають порівнянню, якими можуть бути тимчасові періоди, території або об'єкти. Вони знаходяться на однаковій відстані один від одного. Потім малюються прямокутники (стовпчики): сторона, що є шириною, однакова всім порівнюваних елементів і розташовується на осі X, висота прямокутників відкладається по осі Y пропорційно значенню порівнюваного показника. Таким чином, вісь Y повинна мати певну масштабну шкалу, яка обов'язково починається з нуля. Так, використовуючи дані табл. 4.10, побудуємо стовпчикову діаграму зміни частки збиткових підприємств та організацій по всій економіці в цілому (рис. 4.2).

Прямокутники стовпчикової діаграми можуть розташовуватися і впритул один до одного – відстань між ними визначається довільно, масштаб має лише висота прямокутників.


Рис. 4.2.

Стовпчикові діаграми можуть одночасно демонструвати зміну кількох показників. Наприклад зобразимо динаміку частки збиткових підприємств і закупівельних організацій по галузях економіки кілька тимчасових періодів (рис. 4.3).


Рис. 4.3.

Для чотирьох галузей збудуємо лінійний графік (рис. 4.4).


Рис. 4.4.

Стрічкова (смугова) діаграма будується за тими самими правилами, що й стовпчикова, але прямокутники, що зображують розміри показника, розташовуються не вертикально, а горизонтально. Цей виддіаграми зручно застосовувати у тих випадках, коли порівнювані показники можуть набувати негативних значень. Наприклад, магазин дитячого одягу "Сашенька" протягом року мав не тільки прибуток (+), але й зазнавав збитків (рис. 4.5).


Рис. 4.5.

Для отримання діаграм порівняння можуть використовуватися різні геометричні фігури. Припустимо, що кількість укладених договорів особистого страхування, укладених страховою компанією, становила у 2003 р. 23 тис., у 2004 р. – 64 тис. Зобразимо ці дані графічно, для чого виберемо як фігурний знак квадрат. Щоб знайти сторони квадратів потрібно витягти квадратне коріння зі значень показників: Виберемо масштаб зображення, наприклад, приймемо 1 см рівним 3 тис. Тоді сторона першого квадрата дорівнюватиме (4,8: 3) 1,6 см; другого (8: 3) 2,7 см. Отже, отримаємо наступну діаграму порівняння (рис. 4.6).


Рис. 4.6.

Замість квадратів часто використовуються круги. Тоді зображувані величини мають бути пропорційні площі кола. Наочність цього виду діаграм тим більше, що сильніше різняться між собою порівнювані показники. Справді, якщо невеликі відмінності, то подібний графік втрачає свій сенс.

У динамічних порівняннях, особливо якщо наводяться дані по місяцях року і в них є так звані сезонні коливання, використовуються радіальні діаграми. Для цього викреслюється коло такого радіусу, щоб за умови нанесення на нього масштабної шкали верхнє значення шкали відповідало найбільшому значенню показника. Потім все коло ділиться на 12 частин (якщо ми розглядаємо помісячні дані) та проставляються номери чи назви місяців біля кожного радіусу. Після цього на них відкладаються в прийнятому масштабі значення показників відповідних місяців і отримані точки з'єднуються відрізками - утворюється замкнута ламана лінія. Приклад побудови радіальної діаграми наведено на рис. 4.7.


Рис. 4.7.

Для зображення структури явища використовують прямокутні або секторні діаграми.

Продемонструємо побудову кругової секторної діаграми даних табл. 4.11.

Щоб побудувати секторну діаграму, необхідно визначити величину кутів секторів: 100% відповідає 360°, тоді 1% дорівнює 3,6°. Перерахуємо наші дані:

  • житла: 12,8 * 3,6 = 46 °;
  • будівлі (крім житлових) та споруди: 41,9 * 3,6 = 151°;
  • машини, обладнання, транспортні засоби: 38,9*3,6 = 140°;
  • інші види основних фондів: 6,4 * 3,6 = 23 °.

Накреслимо коло довільного радіусу та розділимо його на чотири відповідні сектори (рис. 4.8).


Рис. 4.8.

Зобразити графічно структуру явища можна за допомогою стрічкових (смужкових) діаграм. У цьому випадку викреслюється прямокутник довільної довжини та ширини. Значення його довжини набуває 100%. Потім прямокутник ділиться частини, відповідні значенням часток тих компонент , у тому числі складається явище. Так, за даними табл. 4.10 отримаємо смужкову діаграму, представлену на рис. 4.9.


Рис. 4.9.

Для одночасного зображення трьох величин, одне з яких є твором двох інших, застосовується спеціальний графік , званий знаком Варзара. Пояснимо процедуру його побудови на умовному прикладі.

Знак Варзара має вигляд прямокутника, довжина та ширина якого відповідають двом множникам твору, а площа – значенню твору, тощо. третій величині. Так було в табл. 4.12 показник "Капіталізація" розрахований як добуток ринкової вартості акції на кількість акцій даного виду:

Основу прямокутників приймемо за показник кількості, а висоту – за ціну. Тоді площа одержаних прямокутників буде зображати капіталізацію. При побудові знаків Варзара слід пам'ятати, що основа та висота прямокутників відкладаються у своєму масштабі незалежно один від одного (рис. 4.10).


Рис. 4.10.

Особливе місце у графічному аналізі фінансової інформації посідають біржові статистичні графіки.

Для аналізу даних фондових, товарних та ф'ючерсних ринків найчастіше використовують стовпчикові біржові графіки (табл. 4.13).

Таблиця 4.13. Котирування та обсяги торгів акціями компанії А у квітні 2006 р., дол.
Дата торгів Ціна відкриття Максимальна ціна дня Мінімальна ціна дня Ціна закриття Обсяг торгів
26 14,3 14,9 14,3 14,7 102 548
27 14,7 15,2 14,6 14,9 112 054
28 14,9 15,5 14,5 15,3 136 250
29 15,3 16,1 14,9 15,1 108 914
30 15,1 15,8 14,7 15,6 103 145

За даними табл. 4.13 побудуємо стовпчиковий біржовий графік (рис. 4.11).

На стовпчиковому біржовому графіку для кожного дня будується вертикальна риса (стовпчик): початок стовпчика відповідає значенню мінімальної протягом дня ціни на акцію, вершина - максимальній ціні, горизонтальна характеристикана стовпчику - ціна на момент закриття торгів.


Рис. 4.11.

Для одночасного зображення цін відкриття та закриття торгів, а також мінімального та максимального значень ціни служить графік, часто званий у літературі "скриньки з вусами". Для даних табл. 4.13 виглядає так, як показано на рис. 4.12.


Рис. 4.12."Ящики з вусами"

Тут, на відміну графіка , наведеного на рис. 4.11, у кожного стовпчика є ще й "ящик" (звідси і назва - "ящики з вусами"). Підстава білого "ящика" відповідає ціні відкриття торгів, висота - ціні закриття; чорний колір "ящика" означає, що ціна закриття була нижчою від ціни відкриття торгів - у цьому випадку на графіку вони змінюються місцями.

Стовпчиковий графік можна доповнити діаграмами показника обсягу торгів. Для даних табл. 4.13 отримаємо графічний образ, поданий на рис. 4.13.


Рис. 4.13.

Оскільки графік доповнюється діаграмами, що показують обсяги торгів, він має дві вертикальні масштабні шкали: зліва знаходиться шкала для показника обсягу торгів, праворуч - для котирувань акцій.

Графік "ящики з вусами" можна доповнити діаграмами показника обсягу торгів (рис. 4.14).


Рис. 4.14.Біржовий графік "ящики з вусами" з діаграмою обсягів торгів

У сучасних статистичних пакетах прикладних програмдля графічного подання статистичної інформації пропонується особливий вид графіків – піктографіки.

Піктографіки складаються кожного спостереження, вони мають вигляд графічних об'єктів (певних символів) з багатьма елементами. Значення показників відповідають властивостям або розмірам елементів піктографії. Зі зміною значень показників при переході від однієї одиниці спостереження до іншої зовнішній виглядпіктограми змінюється. Таким чином виникає можливість візуально класифікувати спостереження за однорідними групами.

Припустимо, що є сукупність 10 промислових підприємств, що характеризуються такими показниками (табл. 4.14).

Таблиця 4.14. Економічні показники діяльності промислових підприємств (дані умовні)
Номер підприємства Рентабельність, % Питома вага робітників у складі промислового виробничого персоналу, % Коефіцієнт змінності обладнання Питома вага втрат від шлюбу, % Фондовіддача на 1 руб. фондів Середньорічна чисельність промислового виробничого персоналу, чол. Середньорічна вартість основних виробничих фондів, млн. руб. Оборотність нормованих оборотних коштів, дн. Оборотність ненормованих оборотних коштів, дн. Невиробничі витрати, млн. руб.
1 13,28 0,80 1,14 0,27 1,07 1 257 50,79 80,12 22,46 18,20
2 22,31 0,80 1,85 0,38 2,45 1 687 58,12 80,12 22,37 38,45
3 15,27 0,78 1,14 0,26 1,14 1 588 44,20 80,45 21,74 22,13
4 12,99 0,79 1,33 0,28 1,05 1 696 44,57 68,17 20,11 24,56
5 25,78 0,78 1,74 0,29 2,12 1 804 51,43 70,82 20,37 46,75
6 28,47 0,79 1,90 0,30 2,09 1 512 53,96 73,47 21,38 38,16
7 12,97 0,80 1,16 0,35 1,03 1 499 57,58 76,12 21,52 24,58
8 23,47 0,81 1,86 0,32 2,11 1 403 65,34 78,77 23,58 41,78
9 10,47 0,81 1,17 0,33 0,87 1 451 59,34 81,42 22,47 22,79
10 13,58 0,82 1,23 0,32 0,97 1 327 57,83 84,07 23,17 22,47

Проаналізуємо наявну інформацію графічно з допомогою піктографіків.

2. Статистичні графіки.

Результати зведення та угруповання матеріалів статистичного спостереження, як правило, викладаються у формі таблиць. Таблиця є найбільш раціональною, наочною та компактною формою подання статистичного матеріалу. Значення таблиць залежить від того, що вони дозволяють ізольовані статистичні дані розглядати спільно, досить повно і точно охоплюючи складну природу явищ. Проте чи кожна таблиця є статистичної. Таблиця множення, опитувальний лист соціологічного обстеження можуть мати табличну форму, але з статистичними таблицями.

Статистична таблиця відрізняється від інших табличних форм наступним:

    є результатом зведення первинної інформації.

Таким чином, статистична таблиця– спосіб раціонального викладу та узагальнення даних про соціально-економічні явища за допомогою цифр, розташованих у визначеному порядку.

Основні елементи статистичної таблиці, що представлені на рис.5.1., становлять її основу.

Назва таблиці(загальний заголовок)

Рис. 4.1.Остів (основа) статистичної таблиці.

Таблична форма подання числової інформації- це така, при якій число розташовується на перетині чітко сформульованого заголовка по вертикальному стовпцю, званого графою, та сформульованої назви по відповідній горизонтальній смузі – рядку.

Статистична таблиця містить три види заголовків:

    загальний- Відображає зміст всієї таблиці (до якого місця і часу вона відноситься), розташовується над її макетом по центру і є зовнішнім заголовком.;

    верхнізаголовки характеризують зміст граф;

    бічніхарактеризують зміст рядків.

Остів таблиці, заповнений заголовками, утворює її макет. Складання макетів таблиць - важливий напрямок обробки статистичних матеріалів. Для того, щоб вийшла повна таблиця, достатньо внести дані статистичного зведення в перетин кожного рядка і графи. Схематична взаємодія основних елементів статистичної таблиці представлена ​​на рис 4.2.

У разі потреби таблиці можуть супроводжуватися приміткою, що використовується для пояснення заголовків, методики розрахунку деяких показників, джерел інформації тощо.

Статистична таблиця, подібно до пропозиції в граматиці, має підлягає і присудок. Підлягає таблиціхарактеризує об'єкт дослідження, у ньому дається перелік одиниць сукупності чи груп досліджуваного об'єкта по істотним ознаками. Сказним таблиціє цифрові дані, що характеризують належне. Зазвичай підлягає розташовується зліва як назв рядків, присудок - зверху як назв граф.

Статистична таблиця

Повна статистична таблиця

Заголовок

Цифрові статистичні дані за графами та рядками

внутрішній

Рис. 4.2.Основні елементи статистичної таблиці.

У практиці економіко-статистичного аналізу використовуються різні види статистичних таблиць, що відрізняються різною будовою підлягає і присудка, структурою та співвідношенням ознак, що їх формують.

По побудові підлягає таблиці може бути:

    простими,

    груповими,

    комбінаційними.

Простийназивається така статистична таблиця, що підлягає якій немає угруповань. Прості таблиці бувають:

    монографічніхарактеризують не всю сукупність одиниць, а лише одну якусь групу з нього, виділену за певною ознакою (приклад табл. 4.1);

Ціль курсу: формування ІКТ компетенції.

Тема уроку: Засоби ділової графіки для наочного представлення даних із використанням діаграм різних типів.

Мета уроку передбачає взаємозв'язок виховного, навчального та розвиваючого компонентів.

Мета заняття: Формування компетенції, пов'язаної з роботою з автоматизованими інформаційними системами (додатком MS Excel).

Завдання заняття:

  • Виховна (аксеологічний компонент компетенції)
    • формувати у процесі навчання ситуацію успіху як механізму відновлення мотивації до освіти та формувати потребу у самоосвіті;
    • сприяти розвитку вміння аргументувати свої переконання;
    • формувати культуру розумової праці та вміння планувати свою роботу, раціонально її виконувати;
    • сприяти розвитку наполегливості та цілеспрямованості, творчої активності та самостійності, здатності аргументувати свої переконання.
  • Навчальна (когнітивний компонент компетенції)
    • ознайомити з основними технологіями перетворення інформації (з числової на графічну) за допомогою ділової графіки програмної програми MS Excel;
  • Практичне та оперативне застосування знань (операційний компонент компетенції)
    • розвивати навички практичного застосування знань до конкретних ситуацій: побудова діаграм з проведеного моніторингу.
    • розвивати навички аналізу та порівняння величин,

Методи навчання:

метод вирішення конкретної ситуації (кейс-метод):

Суть методу досить проста: в організації навчання використовуються описи конкретних ситуацій (від англійського “case”) випадок). Учням пропонують осмислити реальну життєву ситуацію, опис якої одночасно відбиває як будь-яку практичну проблему, а й актуалізує певний комплекс знань, який необхідно засвоїти під час вирішення цієї проблеми. При цьому сама проблема не має однозначних рішень.

словесні:

бесіда, характерною рисою розмови є наявність керуючих питань, які задаються вчителем за заздалегідь спланованим сценарієм, що призводять до мети, наміченої викладачем,

інструктаж, що характеризується чіткістю викладу, не допускає вільного тлумачення. Основна дидактична функція – засвоєння стандартних способівдій;

наочні:

комп'ютерна демонстрація, має динамічність і наочність;

практичні:

практичні роботи на ПК та у робочих зошитах сприяють формуванню умінь користування комп'ютером, упорядкування знань студентів за темами курсу, формування досвіду творчої діяльності

Форми навчання:

фронтальна форма, що використовується при реалізації словесного, наочного та практичного методів, а також у процесі контролю;

групова форма, що використовується у групі, учасники якої мають різний рівень підготовки та мотивації;

форма “студент і комп'ютер” – студент у своєму темпі опановує знання, сам вибирає індивідуальний маршрут вивчення навчального матеріалу.

Контроль знань

  • спостереження за роботою на ПК;
  • фронтальне опитування,
  • тестування;
  • самостійна практична робота,
  • самоконтроль.

Застосування здоров'язберігаючих технологій на уроці:

  • зміна видів діяльності;
  • дотримання повітряно-теплового режиму;
  • виконання ерг-вправ;
  • нормування часу під час роботи з комп'ютерною технікою.

Обладнання:

  • комп'ютерний клас,
  • мультимедійний проектор,
  • екран,
  • програмне забезпечення (додаток MS Excel),
  • тести,
  • картки-інструкції для диференціювання завдань
  • презентації до уроку ( Додаток 1і Додаток 2)

Тип уроку: урок пояснення нового матеріалу та систематизації знань. Його логіка відповідає структурі уроку цього типу.

План уроку (Хронометраж)

  1. Організація уроку – 1-2 хв
  2. Вступне слово (повідомлення цілей та завдань уроку) – 2 хв
  3. Актуалізація опорних знань та умінь
    • Фронтальне опитування: тестування за допомогою презентації (Питання-відповідь, самоперевірка – 14 хв
  1. Пояснення нового матеріалу із застосуванням ПК – 25-30 хв
  2. Фізхвилинка – 2 хв
  3. Формування та застосування знань, умінь та навичок
  • Практична робота 1-3 (різні рівні складності) - 30 хв
  • Підсумок уроку – 1-2 хв.
  • Рефлексія – 5 хв (підбиття підсумків – підрахунок жетонів, побудова діаграми)
  • Домашнє завдання 2-3 хв
  • Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    – Наш сьогоднішній урок мені хочеться розпочати словами В.Г. Бєлінського: “Людина бояться лише чого не знає, знанням перемагається всякий страх”.

    – Оголошення теми та цілей уроку.

    ІІ. Актуалізація опорних знань
    й.

    а) Фронтальне опитуванняучнів на тему “Електронні таблиці” з використанням презентації ( Слайд) (Додаток 2)

    1.В електронній таблиці основний елемент робочого листа – це:

    комірка;
    рядок;
    стовпець;
    формула.

    2. В електронній таблиці осередком називають:

    горизонтальний рядок;
    вертикальний стовпець;
    курсор - рамку на екрані;
    перетин рядка та стовпця.

    3. В електронній таблиці неможливо видалити:

    рядок;
    стовпець;
    вміст комірки;
    ім'я комірки.

    4. Виберіть правильне позначення рядка в електронній таблиці:

    18D;
    К13;
    34;
    АВ.

    5. Виберіть правильне позначення стовпця в електронній таблиці:

    DF;
    F12;
    АБ;
    113.
    АВ.

    6. Виберіть правильну адресу осередку в електронній таблиці:

    11D;
    F12;
    АБ3;
    В1А.

    7. У осередку електронної таблиці не може бути:

    число;
    текст;
    лист;
    формула.

    8. Якщо в осередку електронної таблиці відображається послідовність символів ######, це означає, що:

    формула записана з помилкою;
    у формулі є посилання на порожню клітку;
    у формулі є циклічне посилання;
    стовпець недостатньо широкий.

    9. Вміст поточного (виділеного) осередку відображається:

    у полі імені;
    у рядку стану;
    у рядку формул;
    у пункті "Вид" текстового меню.

    10. Як зазвичай (тобто за умовчанням) вирівнюються числа у осередках електронної таблиці?

    по центру;
    по центру виділення;
    з правого краю;
    по лівому краю.

    11. Скільки осередків містить діапазон D4: E5 в електронній таблиці:

    4;
    8;
    9;
    10.

    12. У осередку D7 записана формула: (С3+C5)/D6. Як вона зміниться під час перенесення цієї формули E8?

    (С3+C5)/D6;
    (С3+C5)/E6;
    (D4+D6)/E7;
    (С4+C6)/D7.

    13. Дано електронну таблицю. У комірку D2 введено формулу: (A2*B1+C1) Яке значення з'явиться у комірці D2?

    A B C D
    1 5 2 4
    2 10 1 6

    14. У осередку B1 записана формула =2*A1. Який вид набуде формула, після того, як комірку B1 скопіюють у комірку C1?

    2*B1
    =2*A2
    =3*A2

    б) Письмове опитування

    – Підпишіть листочки, відповідь вибираєте одну. (див. додаток)

    ІІІ. Викладення нового матеріалу

    - Практично у всіх сучасних табличних процесорах є вбудовані засоби ділової графіки.

    Електронні таблиці дозволяють візуалізувати дані, розміщені на робочому аркуші як діаграми чи графіка, які наочно відображають залежності між даними.

    Для кожного набору даних важливо правильно підібрати тип створюваної діаграми.

    Діаграма- Це засіб наочного графічного зображення інформації, призначене для порівняння кількох величин або кількох значень однієї величини.

    – Для побудови діаграми за допомогою графічного процесора слід:

    1) скласти таблицю з набором даних;

    2) виділити необхідний діапазон даних, за якими будуватиметься діаграма;
    б) вибрати найбільш підходящий тип діаграми: меню Вставка – Діаграма далі по кроках

    – Сьогодні на уроці ми розглянемо найпоширеніші типи діаграми.

    1. Кругова діаграма (Слайд) (Додаток 1)

    а) служить відображення величин від цілого; б) служить для порівняння кількох величин в одній точці.

    Наприклад, 1) Частка ціни комплектуючих у комп'ютері,

    2) Незнайка продавець канцтоварів (самостійно)

    2. Стовпчаста діаграма (Гістограма) (Слайд) служить для порівняння кількох величин у кількох точках. Висота стовпчиків визначається значеннями порівнюваних величин. Кожен стовпчик прив'язаний до деякої опорної точки.

    Наприклад,1) Незнайко торгує газетами. Опорна точка відповідає дню тижня. (Слайд)

    2) Тепер розглянемо складнішу завдання, у якій потрібно кілька разів порівняти кілька величин. (Слайд)

    Побудуємо стовпчасту діаграму, на якій будуть відображені дані відразу про трьох продавців. Як і раніше, висота стовпця символізуватиме кількість газет. Як і раніше, у нас буде 7 опорних точок- по одному для кожного дня тижня.

    Копіюємо таблицю з даними на новий аркуш. Додаємо дані. Будуємо діаграму. Визначте різницю із попередньою діаграмою. (Тепер у кожній опорній точці стоятимуть не один стовпчик, а три - по одному для кожного продавця. Усі стовпчики одного продавця будуть зафарбовані однаково, потрібна ЛЕГЕНДА)

    3. Лінійна діаграма (Слайд)служить для того, щоб простежити за зміною кількох величин при переході від однієї точки до іншої. Тип діаграми – Графікабо Крапкова. Тип діаграми Графіквибирають, коли потрібно відобразити зміни даних із часом.

    – Наприклад (Слайд),

    1) Побудувати діаграму, що відображає динаміку цін за роками різні моделікомп'ютерів.

    2)Побудувати діаграму, яка відображатиме зміну кількості проданих газет протягом тижня.(Слайд)

    ВИСНОВОК: Електронні таблиці Excelдозволяють будувати діаграми різних типів. Побудова діаграм здійснюється за допомогою спеціальної підпрограми, яка називається Майстер діаграм.

    Фізкультхвилинка, гімнастика для очей – 2 хв.

    IV. Закріплення. Практична робота.

    Мета: сформувати вміння виконувати завдання: з набору даних будувати діаграми певного типу.

    Результативність: формування всіх видів компетенцій залежно від обраних завдань.

    Практичну роботу проведемо використовуючи спосіб аналізу конкретної ситуації. Цей метод часто називають кейс – метод.

    (Слайд) Кейс – технологія (case study – "розбір конкретних ситуацій")

    "Батьківщиною" даного методує Школа бізнесу Гарвардського університету.

    Метод кейс – технологіїдозволяє зацікавити учнів у вивченні предмета, сприяє активному засвоєнню знань та навичок збору та обробки інформації, що характеризує різні ситуації; вчить шукати нетривіальні підходи, оскільки не має єдино правильного рішення, сприяє творчому вирішенню проблеми та формуванню вміння аналізу ситуації та прийняття рішення.

    – У вас було завдання у часовому проміжку – Один тиждень – Провести моніторинг температурного режимуу приміщеннях коледжу. (Картки – інструкції: Додаток 2 )

    Завдання 1 : Побудувати діаграму, яка відображатиме моніторинг температурного режиму в приміщеннях коледжу.

    Приготуйте матеріали. Розберемо алгоритм виконання цього завдання:

    1)Скласти таблицю даних.(Які стовпці потрібно створити в таблиці? Скільки рядків? Як озаглавити стовпці?)

    2) Вставити діаграму. (Який тип діаграми потрібно вибрати у цьому випадку?)

    (Слайдіз зображенням діаграми)

    Учні одержують завдання на інструкційних картах. Їм необхідно побудувати за отриманими даними діаграми та проаналізувати їх.

    Завдання 2: Побудувати діаграму, що відображає моніторинг температурного режиму в кабінетах у порівнянні з нормами температур СанПіН (СанПіН - санітарні норми та правила, затверджені головним санітарним лікарем РФ).

    По одному набору даних збудуйте дві діаграми різного типу.

    Завдання 3: Користуючись даними, наведеними у таблиці, побудувати діаграму, що характеризує співвідношення між неметричними одиницями довжини. Який тип діаграми доцільно вибрати?

    Значення, мм

    Сотка
    Аршин
    Чверть
    Вершок
    Фут
    Дюйм
    Лінія

    V. Підсумок заняття

    - Які нові поняття ви сьогодні дізналися на уроці? ( Слайд)

    - На уроці ми познайомилися з елементами ділової графіки, навчилися за набором даних вибирати тип діаграми.

    - Давайте підіб'ємо підсумок заняття: Візьміть кожен конвертик, там три картки, виберіть те, що Вам ближче і покладіть картку в коробку. Галя та Наташа (Рахункова комісія) введуть результати вашого вибору до таблиці і ми побачимо у % рівень засвоєння нової теми. (Слайд)

    VI. Домашнє завдання

  • Скласти картки – інструкції на тему “Побудова діаграм”, включаючи завдання на побудову діаграм усіх розглянутих типів діаграм (Інструкції прописувати відповідно до Office 3, 7, 10)
  • Проілюструвати лекційний матеріал - замалювати всі розглянуті типи діаграм
  • Виставлення оцінок за урок.

    - Урок закінчено. Дякую за роботу.

    Практична робота: "Використання засобів ділової графіки для наочного подання даних засобами електронної таблиці"

    Теоретичний матеріал:

    Ділова графіка область комп'ютерної графіки , призначена для наочного уявлення різних показників роботи установ. Планові показники, звітна документація, статистичні зведення – ось об'єкти, для яких за допомогою ділової графіки створюються ілюстративні матеріали. Програмні засобиДіловий графіки включаються до складу електронних таблиць.

    Призначення ділової графіки - Створення ілюстрацій, що часто використовуються в роботі різних установ. Планові показники, звітна документація, статистичні зведення – ось об'єкти, для яких за допомогою ділової графіки створюються ілюстративні матеріали.

    Ціль: формування ключових компетенцій.

    Завдання: Сформуйте та заповніть накопичувальну відомістьнарахування оплати номерів готелю "Старт" за березень 2012 року. Номери в готелі 1-місні коштують на кожну клієнта 1800 руб. на день, 2-місні 1200 руб. з кожного клієнта. Номер можна забронювати. Бронь у готелі може бути двох видів: групова та індивідуальна та оплачується окремо. При бронюванні на групу оплат за перший день проживання збільшується на 25% вартості номера, в тих випадках, коли броні немає або вона індивідуальна, доплати немає.

    Тип броні та кількість днів проживання у кожному номері представлені у таблиці.

    Розрахуйте оплату за броню для кожного номера, якщо така є. Розрахуйте оплату за всі дні проживання за кожним номером готелю. Розрахуйте підсумкові дані по готелі:оплату за бронь, кількість днів проживання за місяць, повну оплату по готелі за місяць. Визначте середню кількість днів проживання, величину максимальної та мінімальної оплати за дні проживання.

    Хід роботи:

    1. Використовуючи навички роботи з електронними таблицями, заповніть запропоновану таблицю вихідними даними.

    Відомість нарахування оплати номерів готелю «Старт» за березень 2012 р.

    Номер кімнати

    Тип займаного номера

    Вартість номера з особи в день (руб.)

    Тип

    броні

    Оплата за броню (руб.)

    Кількість днів проживання

    Оплата за дні проживання (руб.)

    1-місний

    група

    1-місний

    група

    1-місний

    інд.

    2-місний

    інд.

    2-місний

    2-місний